• II Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Rodzinie św. Jana Pawła II – „Emilia Wojtyła – matka św. Jana Pawła II.

• Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Krakowie oraz Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach zorganizował dla uczniów klas IV – VIII szkół podstawowych z województwa małopolskiego konkurs wiedzy o rodzinie Wojtyłów. W tym roku odbyła się druga edycja pod hasłem „Emilia Wojtyłowa. Matka św. Jana Pawła II”.

Do konkursu zgłosił się uczeń klasy VI B, Mateusz Toczek.

Konkurs odbył się w trzech etapach: szkolnym, rejonowym i wojewódzkim. Do każdego z nich przypisana została literatura przedmiotu.

Wśród książek znalazły się między innymi fragmenty publikacji „Matka Papieża”, poruszająca opowieść o Emilii Wojtyłowej”, czy „Emilia i Karol Wojtyłowie” autorstwa Mileny Kindziuk. Uczestnicy mogli poszerzyć wiedzę korzystając również z przygotowanych przez Muzeum materiałów i podcastów, z serii „Wojtyłowie. Śladami rozmów z dawnych lat”.

Dwa pierwsze etapy odbyły się na terenie szkół: etap szkolny 31 stycznia, etap rejonowy 8 marca 2024 roku.

W dniu 26 kwietnia, finaliści, którzy dotarli do ostatniego, wojewódzkiego etapu konkursu, pokonując ponad tysiąc uczniów z całej Małopolski. Uczestnicy mieli 90 minut, by odpowiedzieć na ponad trzydzieści pytań dotyczących wiedzy o życiu Emilii Wojtyłowej. Następnie, w czasie obrad komisji konkursowej, zwiedzili Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. W końcowym efekcie okazało się, że Mateusz zdobył III miejsce.

Konkurs swoim patronatem objęli: Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski – Metropolita Krakowski, Bartosz Kaliński – Burmistrz Wadowic oraz Małopolski Kurator Oświaty.

Serdeczne i szczere gratulacje dla Mateusza.