Witamy serdecznie na stronie szkoly podstawowej nr 2 w suchej-beskidzkiej

Aktualności

Żywa lekcja historii – wspomnienia z zesłania na Syberię.

      W dniu 27.09.2016 r. Szkołę Podstawową nr 2, a w dniu następnym Filię SP nr 2 odwiedził niezwykły gość – Pani Krystyna Listwan.

Zainicjowała tę wizytę nauczycielka historii W. Habowska. Bardzo ucieszyło naszego gościa to zaproszenie.
Pani Krystyna Listwan jest suszanką, która będąc dzieckiem wiele przeżyła. Jako pięcioletnie dziecko wraz z rodzicami, bratem i ciotkami została w 1940 r. zesłana na Syberię. Mieszkałam wówczas na Wileńszczyźnie w leśniczówce w środku lasu, sześć kilometrów od granicy ze Związkiem Radzieckim…. tak zaczęła opowiadać historię swojej rodziny, zgromadzonym uczniom z klas IV – VI. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali wspomnień starszej pani, jak opowiadała o podróży wagonami bydlęcymi na Syberię, o życiu tam na miejscu , walce o przetrwanie każdego dnia i o powrocie  w 1946 r do Polski. Jedna uczennica zapytała p. Listwan –  co Pani czuła jak stanęła na polskiej ziemi? Było to jedno z pytań, które stawiali uczniowie. Prezentowane też były książki opowiadające o wydarzeniach z czasów II wojny światowej i  ataku ZSRR na Polskę oraz o losach Polaków i żołnierzy zniewolonych i pomordowanych przez Sowietów.
Trudno było zakończyć tę wyjątkową lekcję historii, ponieważ uczniowie chcieli słuchać i słuchać wspomnień wojennych p. Listwan. Z takim naocznym świadkiem tamtych historycznych wydarzeń spotkali się poraz pierwszy. Lekcja historii, którą nam udzieliła, powinna być dla wszystkich cenna i pouczjąca. Wielki Polak Józef Piłsudski, tak mówił: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.”
Na zakończenie samorząd uczniowski podziękował p. Listwan, wręczając kwiaty oraz robiąc wspólne, pamiątkowe zdjęcie.

Zapraszamy do galerii: Wspomnienia wojenne

strzałka do góry