Witamy serdecznie na stronie szkoly podstawowej nr 2 w suchej-beskidzkiej

Aktualności

ŻYWA LEKCJA HISTORII – OBRONA LWOWA 1918 r.

     1716547a454b4b155aa0f3fd1ca3509ajpg

      Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 i jej Filii w roku szk. 2016/2017 zaangażowali się  w akcję zainicjowaną przez przedstawicieli Komitetu Budowy Pomnika „Orlęta – Obrońcy Lwowa – 1918 r.”, tj. Panów: Adama Macedońskiego, Konrada Firleja, Mariusza Graniczki,  poświęconą ufundowaniu przez uczniów  pomnika ku czci młodych obrońców Lwowa z 1918 roku.
Uczniowie zdecydowali, iż będą zbierać makulaturę i tak zebrane fundusze przekażą na budowę pomnika. Chcą w ten sposób uczcić pamięć młodych bohaterów, którzy wychowani w umiłowaniu do wolności dla niepodległej Ojczyzny gotowi byli oddać życie.

 pobrane  pobrane-3  pobrane-1


Aby uczniowie klas 1 – 6 lepiej zrozumieli tę akcję, została przygotowana przez nauczyciela historii żywa lekcja historii poświęcona konfliktowi ukraińsko-polskiemu sprzed 98 lat.  Wspierając się prezentacją multimedialną, w przejrzysty sposób zostały przedstawione losy obrońców Lwowa.
Wówczas walki o Lwów odbiły się głośnym echem na ziemiach polskich. Gazety opiewały bohaterstwo obrońców, zwłaszcza małoletnich ochotników.
Uczniowie z zaciekawieniem słuchali, oglądając jednocześnie, m.in. archiwalne zdjęcia miasta, mapę  Galicji Wsch. z zaznaczonym Lwowem, uczniów i studentów w akcji, żołnierzy przybyłych z odsieczą, zdjęcia Cmentarza Łyczakowskiego, którego fragment nazwano Cmentarzem Obrońców Lwowa – Orląt Lwowskich.

      Za dwa lata będzie obchodzona 100 rocznica obrony Lwowa. Ta akcja to dla uczniów naszej szkoły bardzo dobra lekcja historii, jak również nauka miłości, wierności i patriotyzmu wobec Ojczyzny.

 W. Habowska

Zapraszamy do galerii: Orlęta Lwowskie

strzałka do góry