Witamy serdecznie na stronie szkoly podstawowej nr 2 w suchej-beskidzkiej

Aktualności

Wycieczka do Ojcowa kl.4a i 4b

       W dniu 8 maja 2019 r. uczniowie klas 4a i 4b ze Szkoły Podstawowej nr 2 wybrali się na wycieczkę do Ojcowa.

Pogoda była jak na zamówienie. Można było podziwiać Ojcowski Park Narodowy, zwiedzać jaskinie i zabytki. 

      Jaskinia Łokietka była pierwszym punktem wycieczki. Z Korytarza Głównego uczniowie przeszli do Sali Rycerskiej, dalej do komory zwanej Kuchnią a następnie do Sypialni, gdzie wg legendy ukrywał się Władysław Łokietek przed królem czeskim Wacławem II na przełomie XIII i XIV w.

Następnym punktem były ruiny zamkuśredniowiecznej warowni, w swej pierwotnej formie brzmiącej Ociec. Nazwa została nadana przez samego króla na pamiątkę walki o tron krakowski jego ojca – Władysława Łokietka, który ukrywał się w jednej z jaskiń. Obecnie pozostała malownicza ruina, na którą składają się resztki murów obronnych i budynków mieszkalnych, brama wjazdowa oraz przykryta kratą studnia. Wybudowana została w systemie tzw. Orlich Gniazd.

Boroniówka w Grodzisku to kolejne miejsce wycieczki.  Położona jest u podnóża skał Cichych nad potokiem Prądnik. Boroniówka to młyn, który  przypuszczalnie istnieje od XV wieku.  Jest to najstarszy i najcenniejszy zespół młynarski w Dolinie Prądnika, a zarazem interesujący przykład drewnianej architektury przemysłowej – jeden z niewielu zachowanych tego typu obiektów na całej Jurze. Zabytkowy młyn i tartak przez lata popadał w ruinę i był nieczynny, od maja 2015 znów działa napędzany wodą Prądnika i zaprasza do zwiedzania. Boroniówka to nie tylko działający młyn, który jak dawniej mieli ziarno na kamieniach i sieje pytlową mąkę, to również wprawiony po latach w ruch tartak wodny na jedną piłę.

Nie obyło się bez podziwiania Maczugi Herkulesa – skały na 25 metrów wysokości, dumnie stojącej przed zamkiem Pieskowa Skała w Dolinie Prądnika, na obszarze Ojcowskiego Parku Narodowego.

Na zakończenie wycieczki uczniowie na kilka chwil wstąpili na dziedziniec zamku Pieskowa Skała z 1315 r.

Uczniowie zadowolenie, ale zmęczeni wrócili do autokaru.  

Droga powrotna do Suchej Beskidzkiej upłynęła w radosnej atmosferze.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć – w Ojcowie

 

strzałka do góry