Witamy serdecznie na stronie szkoly podstawowej nr 2 w suchej-beskidzkiej

Aktualności

Wycieczka do Niedzicy i nie tylko …

           

W dniu 18.06.2014 r. uczniowie kl. 3 Filii SP 2 oraz uczniowie kl. 4 i 5 Szkoły Podstawowej nr 2 wybrali się na wycieczkę po powiecie nowotarskim, m.in. do gotyckiego kościółka Dębnie Podhalańskim wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Kościół wybudowany został w II połowie XV w na miejscu starszej świątyni. Z tego okresu pochodzą nawa                  i prezbiterium. Jest to świątynia orientowana o konstrukcji zrębowej. Jest jednym z najlepiej zachowanych gotyckich drewnianych kościołów i jednocześnie jednym  z najbardziej znanych polskich zabytków w kraju i zagranicą (otrzymał jako jedyny drewniany kościół nominację w konkursie siedmiu cudów Polski), wyróżnia się sylwetką (praktycznie niezmienioną od czasów budowy) – wkomponowaną w krajobraz i wyjątkowo cennym ruchomym wyposażeniem, a także unikatową polichromią patronową pochodząca  z około 1500 roku, najstarszą, w całości zachowaną w Europie, wykonaną na drewnie.

Następnie wyruszyliśmy do Niedzicy, gdzie płynęliśmy statkiem Harnaś po jeziorze Czorsztyńskim. Podczas spaceru „na wodzie” podziwialiśmy góry, ruiny zamku Czorsztyńskiego oraz skansen Czorsztyński.

Po godzinnym odpoczynku przewodnik oprowadził nas po warownym zamku w Niedzicy. Zamek zachował się praktycznie w całości. Najwyższa, a zarazem najstarsza część zbudowana  z kamienia wapiennego,  z wysoką kwadratowa wieżą to zamek górny. Składa się on, oprócz wieży,  z kaplicy, niewielkiej części mieszkalnej i małego dziedzińca ze studnią, głęboką na 90 m. Wg legendy kopali ją jeńcy tatarscy ok. 20 lat i posiadała ona połączenie     z Dunajcem.  Pod zamkiem górnym znajdowało się więzienie, w którym podobno więziony był Janosik, można tam dziś jeszcze zobaczyć dyby. Wszystkim uczestnikom wycieczki podobały się komnaty na zamku górnym i średnim, zawierające ekspozycje związane z historią zamku oraz wyposażeniem siedziby szlacheckiej. Na zakończenie zwiedzania z tarasów widokowych, podziwialiśmy wspaniały widok na okolicę: Pieniny, zaporę, zamek czorsztyński a nawet Tatry.

W drodze powrotnej do Suchej Beskidzkiej wstąpiliśmy do Ludźmierza, a dokładnie do Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej Królowej Podhala. Tam oglądnęliśmy film  o Sanktuarium w namiocie multimedialnym oraz  spacerowaliśmy po Maryjnym Ogrodzie Różańcowym.

Do domu wróciliśmy zmęczeni ale zadowoleni.

Wioletta Habowska, Lucyna Rączka i Bernadeta Ryt

 

strzałka do góry