Witamy serdecznie na stronie szkoly podstawowej nr 2 w suchej-beskidzkiej

Aktualności

SP2 – ŻYWA LEKCJA HISTORII – STAROŻYTNY RZYM

   

      W dniu 28.03.2019 r. uczniowie klas 4 -8 obejrzeli spektakl historyczny, pt. „Rzym – wieczne miasto” zaprezentowany przez agencje artystyczną ATENA.

Rzym (Roma) nazywany także „Wiecznym Miastem” lub „Miastem Siedmiu Wzgórz” powstał w epoce żelaza, jako osada Latynów, usytuowana na szczycie Palatynu. Jego mieszkańcy byli prostymi pasterzami owiec (około 800-750 p.n.e.) …. Tak rozpoczął się spektakl, który prowadził Terencjusz Warron – kronikarz rzymski. 

Obok niego stali dwaj bracia – Romulus i Remus, legendarni założyciele Rzymu, którzy zaprezentowali efektowny pojedynek o władzę w państwie.

Kolejnym elementem lekcji była prezentacja społeczeństwa rzymskiego – patrycjatu i plebsu oraz epizody z ich życia. W tym miejscu doszło do słynnego porwania Sabinek /rzymska legenda o porwaniu kobiet z plemienia Sabinów/. Dla uatrakcyjnienia spektaklu dokonano porwania jednej z uczennic.

Do prezentowania strojów Rzymian bardzo chętnie zgłaszali się uczniowie. Widzowie mieli okazję zobaczyć m.in. jak wyglądał strój bogatego mieszkańca Rzymu czy uzbrojenie żołnierza legionisty. 

Autorzy przedstawienia nie pozwalali się uczniom nudzić i przenieśli wszystkich w miejsce walk gladiatorów. Ochotnicy zostali przebrani za zapaśników oraz nauczeni wojowniczego kunsztu. Potem jednak żarty się skończyły. Na „arenę” wyszli dorośli gladiatorzy, walczący nie na żarty. Rozpoczęła się zacięta walka o prym na scenie. Dało się słyszeć szczęk mieczy i okrzyki bojowe. Wrażenia ze spektaklu były niesamowite.

Aktorzy doskonale oddali klimat starożytnego Rzymu, pokazali epizody z życia mieszkańców tego miasta, gladiatorów i żołnierzy. W zachwyt wprawiły nas rekwizyty: elementy stroju oraz uzbrojenia. Doskonała gra aktorów – uczniów naszej szkoły, była dopełnieniem tego wspaniałego przedstawienia.
„Żywa lekcja historii” bardzo się podobała, było dużo śmiechu, zabawy, a także nauki. 

Zapraszamy do galerii: Rzym-wieczne miasto

strzałka do góry