Witamy serdecznie na stronie szkoly podstawowej nr 2 w suchej-beskidzkiej

Aktualności

SP2 – wycieczki szkolne w ramach przedsięwzięcia „Poznaj Polskę”

         

SPRAWOZDANIA Z WYCIECZEK DO KRAKOWA w ramach przedsięwzięcia „POZNAJ POLSKĘ” 

 

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 2

I wycieczka

Z WIZYTĄ U DAMY I NIE TYLKO…

W dniu 2 czerwca 2022 roku uczniowie klas: VI, VIIb oraz VIII uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Krakowa w ramach przedsięwzięcia „Poznaj Polskę”. Jest to przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki, które uatrakcyjnia proces edukacyjny dzieci i młodzieży, umożliwia im poznawanie Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki.

Wycieczka miała charakter edukacyjno-integracyjny, bo przecież warto łączyć przyjemne z pożytecznym. Pierwszym punktem programu była „żywa” lekcja fizyki w Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema. Uczniowie samodzielnie przeprowadzili kilkadziesiąt doświadczeń z różnych działów fizyki, znakomicie się przy tym bawiąc. Uczyli się poprzez osobiste doświadczanie i przeżywanie zjawisk fizycznych. Byli wyjątkowo zadowoleni z tak ciekawej lekcji. Aktywność na świeżym powietrzu zaostrzyła wszystkim apetyt, dlatego udaliśmy się na pyszny obiad. Następnie pełni energii ruszyliśmy na spacer po krakowskim rynku, podczas którego przewodnik opowiedział nam ciekawe legendy związane z grodem Kraka oraz zapoznał nas z jego historią. Oczywiście mieliśmy okazję usłyszeć hejnał z wieży Kościoła Mariackiego. Kolejnym punktem wycieczki były Sukiennice, w których zakupiliśmy pamiątki.
Na koniec udaliśmy się z wizytą do Muzeum Czartoryskich, gdzie mogliśmy obcować ze sztuką w najlepszym wydaniu. Muzeum mieści nieprzebrane bogactwo narodowych skarbów, które zgromadziła niegdyś księżna Izabela Czartoryska. Ta lekcja kulturalna niezwykle przypadła wszystkim do gustu, szczególnie wspaniała „Dama z łasiczką” mistrza renesansu Leonarda da Vinci. Wycieczka bardzo podobała się uczniom. Wyjazd okazał się nie tylko wyprawą krajoznawczą, ale też piękną lekcją historii i ciekawym doświadczeniem naukowym. Uczestnicy wycieczki do dawnej stolicy przekonali się, że poza ławami szkolnymi, odpoczywając i bawiąc się, można także wzbogacać swoją wiedzę.

Zapraszamy do galerii: Z WIZYTĄ U DAMY I NIE TYLKO

 II wycieczka

Z WIZYTĄ W GRODZIE KRAKA

W piątek 3 czerwca 2022 roku uczniowie klasy siódmej, piątej oraz klasy czwartej ze Szkoły Podstawowej nr 2 wraz z wychowawcami udali się na wycieczkę do Krakowa. Zwiedzanie Krakowa rozpoczęli od zapoznania się z  historią Pomnika Grunwaldzkiego, następnie przeszli pod Barbakan gdzie przewodnik ciekawie opowiadał o starym Krakowie, jego historii, granicach itp. Po krótkim spacerze po ulicy Floriańskiej  cała grupa udała się na Rynek i poznała historię tego miejsca, wysłuchała hejnału z Wieży Mariackiej oraz zwiedziła krakowskie Sukiennice.  Kolejnym punktem zwiedzania było Muzeum Narodowe w Krakowie oraz  plac najstarszego budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius. Po zapoznaniu się z historią obiektu cała grupa spędziła czas na wspólnym obiedzie. Po obiadowej przerwie ulicą Grodzką i Kanoniczą  grupa udała się w stronę Wawelu. Po drodze przewodnik opowiadał o historii najstarszych znajdujących się tam kościołów. Po dotarciu na Wawel uczniowie powitali legendarnego smoka wawelskiego i zwiedzili wzgórze wawelskie. Wszyscy z ciekawością udali się do komnat królewskich, gdzie podziwiali Państwowe Zbiory Sztuki na Wawelu.                                             

 

        Zapraszamy do galerii: Z WIZYTĄ W KRAKOWIE    

III wycieczka

Z WIZYTĄ W KOPALNI SOLI „WIELICZKA” i w MUZEUM ŻUP KRAKOWSKICH

W dniu  07 czerwca 2022 roku uczniowie klasy I i klasy III wraz z wychowawcami pojechali  na wycieczkę do Kopalni Soli „Wieliczka”.
Głównym celem wycieczki było poznanie skarbu narodowego – zabytkowej kopalni soli, jej historii oraz legend z nią związanych.
Po sprawdzeniu listy obecności i zajęciu miejsc  wyjechaliśmy spod Szkoły Podstawowej nr 2 w Suchej Beskidzkiej. Podróż minęła szybko i przyjemnie. Po dotarciu na parking przy kopalni soli spotkaliśmy panią przewodnik, która przejęła grupę.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Muzeum Żup Krakowskich, które mieści się w pięknym Zamku Żupnym. Tam obejrzeliśmy salę gotycką – najbardziej reprezentacyjne wnętrze zamku, wystawę „Solniczki – małe arcydzieła sztuki”, która prezentuje jedną z najcenniejszych kolekcji solniczek na świecie oraz wystawę malarstwa. 

W zwiedzaniu kopalni soli pomógł nam pan przewodnik. Na starcie  do pokonania mieliśmy 380 schodów, natomiast wszystkich do przejścia  było 800.  Widzieliśmy groty: Mikołaja Kopernika  Michałowice,  „Pater noster” i Grotę Krasnoludków. Oglądaliśmy animację w jeziorze,  oraz pomniki: św. Kingi, papieża Jana Pawła II, Kazimierza Wielkiego i Józefa Piłsudskiego. Dowiedzieliśmy się, że w kopalni wykorzystywano też konie. Widzieliśmy psa węgierskiego i bałwany solne. Słuchaliśmy opowiadania o świętej Kindze. Poznaliśmy również cztery rodzaje soli: kuchenną, kalafiorową, kamienną oraz kosmetyczną. Wszystkim podobała się piękna kaplica św. Kingi, w której na szczególną uwagę zasługiwały wiszące żyrandole z solnymi kryształami oraz płaskorzeźby.
Opuściliśmy kopalnię soli wyjeżdżając na powierzchnię windą.
Nie obeszło się bez uroczych pamiątek, kupowanych po zwiedzeniu kopalni. Ostatnim punktem programu był pyszny obiad, który zjedliśmy spokojnie w przytulnej restauracji.  
Zmęczeni, ale zadowoleni udaliśmy się do autokaru i   bezpiecznie o godzinie  17.30 dotarliśmy do Suchej Beskidzkiej.     

Wycieczka była bardzo udana, dostarczyła nam wielu wrażeń i dużo radości.

Zapraszamy do galerii: W WIELICZCE …

IV wycieczka

Z WIZYTĄ W ZAMKU WIŚNICZ I W KOPALNI SOLI BOCHNIA

W dniu 22.06.2022 r. ostatnia grupa uczniów z kl. II i kl. IV w ramach przedsięwzięcia „Poznaj Polskę” wyruszyła w podróż do Nowego Wiśnicza i kopalni soli w Bochni.

Pierwszym przystankiem był zamek Wiśnicz,  który jest największym  po Wawelu zamkiem w Małopolsce. Ma formę regularnej, czteroskrzydłowej budowli z dziedzińcem i czterema wieżami. Jego początki wiążą się z działalnością gospodarczą Kmitów herbu Szreniawa, którzy około połowy XIV w. rozpoczęli tworzenie wokół Wiśnicza klucza posiadłości ziemskich. Wzniesiony w tym czasie zamek pełnił funkcję obronnej rezydencji właścicieli. Po raz pierwszy istnienie zamku („castrum”) poświadczają rachunki żup bocheńskich z lat 1396. W r. 1593 nabył klucz wiśnicki Sebastian Lubomirski, a potem jego syn Stanisław przebudował rezydencję. W 1616 r. Stanisław Lubomirski u podnóża zamku ufundował miasto Nowy Wiśnicz.

Uczniowie wraz z panią przewodnik przechadzali się po komnatach zamku  na parterze, I i II piętrze. Podziwiali odrestaurowane freski przy sufitach komnat,  piękne gobeliny, meble, porcelanę, ozdobny sufit sali plafonowej. W kaplicy zamku z zachwytem oglądali kopułę z kamienną latarnią. Zwiedzali również stałą ekspozycją makiet różnych polskich zamków, w tym zamku z Suchej Beskidzkiej; małą komnatę „salę szeptów”, gdzie odbywała się spowiedź. Została tak skonstruowana, że stojąc  na jednym końcu pomieszczenia, można było podsłuchiwać szept z drugiego końca. Uczniowie byli również w sali balowej. Przy wejściu do niej widać piękne obrazy z członkami rodziny Lubomirskich i władcami. Obecnie są w niej organizowane koncerty i inne wydarzenia kulturalne. Obejrzeli bogatą wystawę poświęconą sprzętom kuchennym,  zwiedzili  wewnętrzny dziedziniec, posłuchali legendy o „Białej Damie” – jak wieść niesie duch niezwykle urodziwej  Barbary Radziwiłłównej, ukazuje się czasami  w komnatach zamku w Nowym  Wiśniczu, jak i widywany jest  na wawelskim wzgórzu.

Po tak pełnej wrażeń przechadzce po zamku  grupa wyruszyła w dalszą drogę, do Bochni. Tam wszyscy uczestnicy wycieczki zjedli pyszny obiad, a po obiedzie spacerkiem udali się do kopalni soli, która jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w roku 2013. Eksploatacja złóż soli trwała w latach 1251-1990.

W kopalni oczekiwało już dwóch panów przewodników. Po przedstawieniu reguł bezpieczeństwa i  tradycyjnego górniczego pozdrowienie „szczęść Boże” ruszyliśmy zwiedzać. Po zjechaniu windą pod ziemię rozpoczęła się wielka przygoda pełna emocji. Trasa turystyczna z ekspozycjami multimedialnymi była świetnie przygotowana. Dużą atrakcją kopalni soli jest kolejka „Kuba”, którą jechaliśmy ok. 1 km. Nazwano ją tak na cześć ostatniego konia, który pracował w kopalni. Porusza się ona na głębokości 176 metrów pod poziomem terenu. Co ciekawe przejeżdża ona przez środek kaplicy w kopalni. Jest to jedyne miejsce na świecie, gdzie przez kościół przejeżdża pociąg. Było to dla wszystkich wielkie przeżycie.
Z kopalnią w Bochni, związana jest legenda o św. Kindze i jej pierścieniu. Zgodnie z nią, pokłady soli w Bochni i Wieliczce, są jej darem dla Polski. To tutaj odnaleziono jej pierścień zaręczynowy, który wrzuciła do szybu w kopalni Marumuresz. Kopalnia soli nadal oferuję własną  sól –   z  przeznaczeniem  do kąpieli.
Wdychając jod uczniowie przemieszczali się korytarzami – podłużnią August. Mijali wózki z drewnem (ze stemplami), którymi okładane były i do dziś są korytarze. Oglądali stare narzędzia, ale też stare bałwany soli. Kiedyś górnicy ociosywali wyrąbany kawał soli w okrągły „walec” zwany bałwanem, a potem sprzedawali.

W ciemnych, ciasnych korytarzach lub na stemplach oglądali dawną pracę w kopalni, Mnisi opowiadający o  kopalni, hologramy pracujących i rozmawiających ze sobą dawnych górników… To było ciekawe! 

Pełni wrażeń i trochę zmęczeni wróciliśmy do Suchej Beskidzkiej, a przy szkole oczekiwali już stęsknieni rodzice.

Zapraszamy do galerii: ZAMEK WIŚNICZ I KOPALNIA SOLI W BOCHNI

 

 FILIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 2     

I wycieczka

Z WIZYTĄ W GRODZIE KRAKA

W dniu 2 czerwca 2022 roku uczniowie klas IV – VIII  Filii Szkoły Podstawowej nr 2 wraz z wychowawcami wybrali  się na pierwszą po pandemiii wycieczkę do Krakowa, stolicy Małopolski.

Choć ten wyjątkowy dzień przywitał podróżników deszczem, wygodny autokar, do którego wsiedli, poprawił humory. W drodze towarzyszył grupie sympatyczny pan Michał, pilot wycieczki. Zanim dotarliśmy do Krakowa sporo wiedzieliśmy, także dzięki wypowiedziom uczestników wycieczki, o dawnej stolicy Polski. To drugie co do wielkości miasto w naszym kraju, wielki ośrodek administracyjny i kulturalny, miasto studentów pełne zabytków i miejsc ważnych dla historii Polski.

Do jednego z takich punktów zmierzaliśmy. Wycieczkę rozpoczęliśmy na wzgórzu w dzielnicy Salwator. Pod koronami  strych drzew – dębów, klonów, buków –   dotarliśmy po rozbudzającym marszu do podnóża Kopca Kościuszki , naszego bohatera narodowego, przywódcy insurekcji kościuszkowskiej. Kopiec powstał w 1820 roku z wdzięczności i podziwu polskiego narodu dla jego niepodległościowego czynu. Wizyta w interaktywnym muzeum (słychać było odgłosy wybuchów i walki) poszerzyła naszą wiedzę na temat życia i dzieła Tadeusza Kościuszki, który jest również bohaterem Stanów Zjednoczonych – jako genialny inżynier i budowniczy fortyfikacji brał udział w walkach o zjednoczenie tego kraju.  Podziwialiśmy portery Kościuszki w chłopskiej sukmanie oraz oddziały kosynierów, biorących udział w walkach w okolicy Krakowa. Wrażenie zrobił obraz, na którym przywódca powstania składa przysięgę na krakowskim rynku. Oczywiście wszyscy dotarliśmy na szczyt wzniesienia, by stamtąd podziwiać panoramę Krakowa i wypatrywać na horyzoncie szczytów Tatr. Warto wspomnieć, że kopiec jest siedzibą znanego wszystkim Radia RMF. 

Następnym punktem programu było Muzeum Archeologiczne, które mieści się przy ulicy Poselskiej. Można tu obejrzeć  eksponaty dotyczące przeszłości tego regionu, a także ciekawe wykopaliska, np. posąg Światowida, bożka Prasłowian, czy jeszcze starsze egipskie mumie. Kiedy w muzeum na moment zapadają prawdziwe egipskie ciemności, można poczuć atmosferę jak w grobowcu faraona.

Nie omieszkaliśmy tego dnia udać się na Rynek Główny, gdzie zaopatrzyliśmy się w pamiątki, a nasz pilot w ciekawy sposób przedstawił historię i legendy Krakowa. Pomógł mu w tym Bartosz, który opowiedział legendę o rycerzach zaklętych w gołębie. Razem z innymi turystami obecnymi pod  wieżami Kościoła Mariackiego w napięciu wyczekiwaliśmy na moment pojawienia się hejnalisty, który odegrał hejnał, a na koniec… Tak , pomachał nam wszystkim! Nagrodzono go brawami. Nastrój na Rynku, który ciągle jeszcze, tak jak w średniowieczu, jest jednym z największych w Europie jest naprawdę wyjątkowy…

Po tej porcji wrażeń udaliśmy się na obiad do baru Bistro na ulicy Grodzkiej, a potem do autokaru, podziwiając po drodze wspaniałe widoki krakowskich uliczek, a także Wzgórza Wawelskiego, siedziby naszych królów. Bez niespodzianek dotarliśmy do Suchej Beskidzkiej, gdzie na młodszych podróżników czekali już stęsknieni rodzice. Oby więcej takich wyjazdów i wrażeń!

Zapraszamy do galerii: Z WIZYTĄ W GRODZIE KRAKA

II wycieczka

 Z WIZYTĄ W KOPALNI SOLI i w MUZEUM ŻUP KRAKOWSKICH

W dniu 07 czerwca 2022 r.  32 uczniów z klas 1-3 Filii Szkoły Podstawowej nr 2 w Suchej Beskidzkiej wraz z opiekunami wyruszyli do Krakowa.  Program wycieczki obejmował zwiedzanie kopalni soli w Wieliczce trasą turystyczną z przewodnikiem oraz Muzeum Żup Krakowskich z warsztatami.

W kopalni przewodnik w bardzo ciekawy i przystępny sposób przedstawił dzieciom wiedzę na temat dziedzictwa kulturowego, omówił dawne narzędzia i sposoby urobku soli,  opowiedział  treść legendy o świętej Kindze.  Dzieci  obejrzały podziemne komory, kaplice, jeziora  i rzeźby solne, zapoznały się z nowymi wyrażeniami związanymi z kopalnią.  W kaplicy św. Kingi dzieci zrobiły  grupowe  pamiątkowe zdjęcie. Po wyjściu z kopalni  zakupiliśmy solne pamiątki.

Następnie spacerkiem zwiedzając miasto ruszyliśmy w stronę Muzeum Żup Krakowskich. Zwiedziliśmy reprezentacyjną salę gotycką i wystawę archeologiczną. Obejrzeliśmy film edukacyjny o Zamku Żupnym.  Oglądaliśmy również makietę miasta i wystawę malarstwa Teofila Ociepki, pt. „Ze snu, czy z ducha?”, piękne gobeliny  i kolorowe kryształy soli. Wzięliśmy udział w warsztatach, pt. „Solniczkowy zawrót głowy”, wykonując karty pracy i własną solniczkę. Po zakończeniu zwiedzania udaliśmy się do restauracji na obiad.
Po obiedzie ruszyliśmy w drogę powrotną do domu, pełni wrażeń i niezapomnianych wspomnień. Ta wycieczka na wiele dni pozostanie w naszej pamięci.

Zapraszamy do galerii: W WIELICZCE …

                                    

strzałka do góry