Witamy serdecznie na stronie szkoly podstawowej nr 2 w suchej-beskidzkiej

SP2 – wycieczka kl.6a i 6b do Tarnowskich Gór i Chorzowa

W dniu 19.10. 2023 r. klasy 6a i 6b wybrały się na wycieczkę do Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach i Planetarium w Chorzowie.

W Kopalni Srebra uruchomiono pierwszą na Górnym Śląsku maszynę parową. Jest to jedyny w woj. śląskim zabytek wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Ciągnący się na gł. 40 m labirynt korytarzy to pozostałość po dawnej kopalni kruszców srebra, ołowiu i cynku Fryderyk. Szlak o dł. 1740 m przypomina kształtem trójkąt i łączy ze sobą trzy dawne szyby górnicze: „Anioł”, „Żmija” i „Szczęść Boże”.

Na początku zwiedzania uczniowie oglądnęli film w sali kinowej, następnie nowoczesne muzeum multimedialne, a po nim odbyli spacer podziemnym labiryntem korytarzy. Oglądali wykute w skale przodki górnicze, chodniki transportowe o różnej wysokości i potężne komory powstałe na przełomie XVIII i XIX w.  Całości dopełniał przewodnik, który historię na temat unikatowych w skali świata podziemiach przytaczał przeplatając język polski z gwarą śląską. 

Jedną z największych atrakcji był przepływ łodziami na trasie o dł. 270 m. Kursują one między dwoma przystaniami zlokalizowanymi przy szybach Szczęść Boże i Żmija.

W drodze powrotnej uczestnicy wycieczki zrobili przerwę na posiłek, a następnie po przyjechaniu do Chorzowa zasiedli w wygodnych fotelach Planetarium Śląskiego, żeby uczestniczyć w seansie, pt. Jesteśmy gwiazdami.

Zapraszamy do galerii: 

 

strzałka do góry