Witamy serdecznie na stronie szkoly podstawowej nr 2 w suchej-beskidzkiej

Aktualności

SP2 – WYCIECZKA KL.4 A I KL.4 B DO TARNOWSKICH GÓR

        W dniu 5 listopada 2018 r. uczniowie k.4a i 4b Szkoły Podstawowej nr 2 pojechali do Tarnowskich Gór na płn. krańcach Górnego Śląska w celu zwiedzenia zabytkowej kopalni srebra. Skąd taka nazwa miasta? Czy są tam góry?  „Gory” w czasach staropolskich oznaczały  kopalnie. Również herb, w którym widnieją narzędzia górnicze  – pyrlik i żelozko – oznacza, czym zajmowali się tam ludzie. Powstanie i sławę miasto zawdzięcza górnictwu rud srebra, ołowiu i cynku. W ciągu kilku stuleci na obecnych terenach miasta wydrążono około 20 tysięcy szybów, 150 kilometrów chodników i kilkadziesiąt kilometrów sztolni odwadniających. 9 lipca 2017 r. podziemia te wraz z systemami odwadniania, infrastrukturą wodociągową, a także licznymi krajobrazami kulturowymi, trafiły na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wycieczka podzielona była na dwa etapy:

  • Zabytkowa Kopalnia Srebra – zwiedzenia  rozpoczęło się w budynku nadszybia kopalni, gdzie znajduje się nowoczesne centrum edukacji o tarnogórskim górnictwie kruszców srebra, ołowiu i cynku. Można zapoznać się tu m.in. z metodami wydobycia metali oraz odwadniania podziemi. Wędrując razem z przewodnikiem,  oglądaliśmy m.in. dawne narzędzia, płuczkę, lampy używane pod ziemią, kubły do transportu urobku, a nawet górniczą przenośną toaletę.
    Następnie – po ubraniu kasków i zjechaniu górniczą windą szybem Anioł – przewodnik prowadził nas podziemną trasą turystyczną o dł. 1740 m położoną 40 metrów pod ziemią. Najniższy chodnik miał 140 cm wysokości. Dodatkową atrakcją było to, iż podziemia zostały wypełnione efektami dźwiękowymi. I tak z oddali można usłyszeć było odgłosy ciężkiej pracy gwarków, kopalnianego zawału, jadących wózków oraz robót strzałowych.
    Na zakończenie atrakcji, chodnikiem odwadniającym, przepłynęliśmy łodziami trasę o długości 270 m. Po wyjechaniu na powierzchnię, w holu głównym kopalni oglądaliśmy kalendarium najważniejszych wydarzeń w historii tarnogórskiego przemysłu górniczego i hutniczego ozdobione zdjęciami i opisami oraz większość uczniów dokonała zakupów w sklepiku z minerałami.
    Następnie udaliśmy się do skansenu maszyn parowych znajdującego się obok kopalni. Jest to najstarsza i największa w Polsce kolekcja zabytkowych maszyn i parowozów. Najstarszy z nich wyprodukowano w 1883 roku. Znajdują się tam takie eksponaty jak: walec drogowy, dźwig kolejowy, lokomobila, liczne parowozy, agregat prądotwórczy, pompy parowe oraz maszyny wyciągowe.
  • Sztolnia Czarnego Pstrąga – po zejściu krętymi schodami 30 m pod ziemię dotarliśmy do przystani z łodziami. Płynęliśmy nimi wykutym w skale dolomitowej, chodnikiem odwadniającym tarnogórskie podziemia, trasę o długości 600 m /pomiędzy szybami Ewa i Sylwester/. To najdłuższa tego typu atrakcja w Polsce. Przewodnik niczym wenecki gondolier opowiadał historię tego miejsca. 

Pogoda była piękna, prawdziwa złota jesień. Idąc w kierunku autokaru przez „Park w Reptach i Dolinie Dramy” podziwialiśmy piękną przyrodę. W drodze powrotnej nie obyło się bez przystanku w McDonald’s, a potem prosto do Suchej Beskidzkiej. O 18.40 byliśmy na miejsce, gdzie oczekiwali już rodzice.

Dziękuję rodzicom biorącym udział w wycieczce za wzorową opiekę nad uczniami.

W. Habowska

Zapraszamy do galerii:w kopalni srebra i sztolni czarnego pstrąga

strzałka do góry