Witamy serdecznie na stronie szkoly podstawowej nr 2 w suchej-beskidzkiej

Aktualności

SP2 – WYCIECZKA DO KRAKOWA

W dniu 7 listopada 2019 r. uczniowie klas 5a i 5b ze Szkoły Podstawowej nr 2 wybrali się na wycieczkę do Krakowa.

Najpierw z zaciekawieniem wszyscy uczestnicy wycieczki obejrzeli spektakl muzyczny w Teatrze Ludowym, pt.”Krakowskie ABECADŁO”. Każdej literce alfabetu przypisana była krakowska opowieść. Uczniowie poznali gadatliwe przekupki, bajkowe stwory, legendarnego Lajkonika, który dziś przynosi szczęście. Przedstawienie jest interaktywne, a każdej prezentowanej historii towarzyszy rewelacyjna muzyka, a teksty śpiewane są przez aktorów. Na ekranie wyświetlane są wizualizacje m.in. opisywanych miejsc. Szczególnie na uczniach wielkie wrażenie robią efekty specjalne i niesamowite rekwizyty np. smok, maszkaron czy olbrzymi obwarzanek.

Następnym punktem wycieczki było zwiedzanie Krakowa. Pani przewodnik w ciekawy sposób opowiedziała historię naszej byłej stolicy. Przeszliśmy Drogą Królewską, na chwilę zatrzymaliśmy się na dziedzińcu Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Maius, gdzie posłuchaliśmy grającego zegara. System komputerowy uruchamia pochód postaci historycznych i towarzyszący mu motyw muzyczny, który jest fragmentem „muzyki” dworskiej z tabulatury Jana z Lublina, datowany na połowę XVI wieku i instrumentalną wersję pieśni akademickiej Gaudeamus Igitur. W orszaku poruszają się figury osób związanych z dziejami Akademii Krakowskiej: pedel, królowa Jadwiga, król Władysław Jagiełło, św. Jan z Kęt, Hugon Kołłataj i rektor Stanisław ze Skalbmierza.

Zwiedzaliśmy Katedrę Wawelską: Groby Królewskie, Dzwon „Zygmunt”, kościół św. Wojciecha.

Wszyscy wróciliśmy do domów zmęczeni ale bardzo zadowoleni.

strzałka do góry