SP2 – WYCIECZKA DO KRAKOWA kl. II a i II b

Z okazji Dnia Dziecka uczniowie klasy II A i II B dnia 01 czerwca byli na wycieczce.
Odwiedzili wzgórze wawelskie. Wzięli udział w lekcji muzealnej pt.”Królowie na Wawelu – życie codzienne”.
Pani Agnieszka – przewodnik grupy opowiadała dzieciom o codziennym życiu mieszkańców zamku renesansowego. Mieszkańcami Wawelu byli królowie, ich najbliższa rodzina, najważniejsi urzędnicy oraz dostojnicy dworscy.
Zajęcia odbywały się w wybranych komnatach II piętra zamku. Najbardziej podobała się dzieciom Sala Poselska i Sala Senatorska.
Pani przewodnik pokazała dzieciom jak wyglądał apartament mieszkalny, reprezentacyjny, sypialnia, biblioteka, kaplica itp. Omówiła funkcje poszczególnych pomieszczeń, a także pokazała ich wnętrza. Uczniowie oglądali wyposażenie poszczególnych komnat – arrasy, obrazy, meble, naczynia, piece, dawne stroje. Spacerowali po krużgankach, oglądając żygacze. W ten sposób dzieci zapoznały się z funkcjonowaniem zamku w dawnych czasach.

Na podstawie oglądanych zabytków muzealnych poznały sposoby spędzania czasu przez mieszkańców Wawelu. Uczniowie obejrzeli też Dziedziniec, Wieże, Baszty i inne budynki wawelskie.
Na koniec pobytu dzieci zwiedziły Katedrę – miejsce koronacji królów polskich i ich pochówku, spacerowały obok Wisły.

Wycieczka była udana, co uwieczniono na wielu zdjęciach.

wych.  B. Smolik, B. Ryt

Zapraszamy do galerii: Wawel