Witamy serdecznie na stronie szkoly podstawowej nr 2 w suchej-beskidzkiej

Aktualności

SP2 – „ODZYSKANIE NIEPODLEGŁOŚCI” – ŻYWA LEKCJA HISTORII

     W dniu 8 listopada 2018 r.  w Szkole Podstawowej nr 2 odbyła się „żywa” lekcja historii. Lekcja ta jest jednym z wielu elementów nawiązujących do obchodów 100 lecia odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę, realizowanych od początku roku w naszej szkole. Uczniowie mogli przekonać się jak trudna jest historia naszego Narodu i jak skomplikowana była droga do odzyskania niepodległości.

     Po zebraniu się na sali gimnastycznej, uczniowie klas 4 – 8 przeszli długą drogę – przez rozbiory, powstanie kościuszkowskie, Księstwo Warszawskie, powstanie listopadowe, powstanie styczniowe, I wojnę światową.
Lekcja miała charakter interaktywny – uczniowie odgrywali różnego rodzaju role, np. mogli wcielać się w role najwybitniejszych postaci naszej historii z marszałkiem Józefem Piłsudskim na czele; przymierzać mundury z różnych epok historycznych, począwszy od epoki napoleońskiej a skończywszy na I wojnie światowej.
Wszystkie prezentacje strojów i rodzajów broni przeplatane były informacjami dotyczącymi walki Polaków o wolność i niepodległość swojej Ojczyzny.

    Po takiej lekcji, pełnej niespodzianek i humoru, uczniowie na długo zapamiętają tak ważne dla każdego Polaka fakty z historii. Należy pamiętać o przeszłości swojego kraju i być wiernymi słowom, które wypowiedział marszałek:

,,Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.’’

W. Habowska

IMG_20181108_133430

1

strzałka do góry