Prostet uczniów

Protest uczniów szkół podstawowych i przedszkoli

4 listopada 2022 r. odbył się w Suchej Beskidzkiej- zainicjowany przez pracownice Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego- proekologiczny happening, w którym wzięli udział uczniowie naszej szkoły, Filii SP2 na Błądzonce z klas VI-VIII.

Do udziału w tym wydarzeniu przygotowaliśmy się solidnie: zabraliśmy ze sobą przygotowane wcześniej samodzielnie plakaty, banery o tematyce ekologicznej,  baloniki w kolorach niebieskim i czarnym dostarczone przez mile Panie z Urzędu, ćwiczyliśmy głośno okrzyki o treści związanej z ekologią, wiedzieliśmy bowiem, że nasza akcja wymaga swego rodzaju „hałasu”. Wyruszyliśmy o poranku spod budynku szkoły, pogoda była wspaniała, a na niebie ani ślady dymu z kominów.

Pod Centrum Kultury i Filmu dołączyliśmy do większej grupy uczestników, w tym przedszkolaków z Przedszkola Samorządowego. Stamtąd udaliśmy się na suski rynek, wznosząc okrzyki o treści: „Nie pal śmieci-nie truj dzieci!” czy „Palisz śmieci w kominie, surowa kara cię nie minie!” Pierwsze z haseł stało się zresztą najczęściej powtarzanym przez uczestników. Potrząsaliśmy też plastikowymi butelkami, które wypełniliśmy wcześniej kamykami.

Narobiliśmy hałasu co nie miara: spacerujący głównym pasażem naszego miasta zatrzymywali się, czytali napisy na naszych plakatach, przytakiwali naszym działaniom- widzieliśmy, że są do tego wydarzenia nastawieni pozytywnie! Nie spotkaliśmy się z wrogimi komentarzami ani reakcjami! W ten sposób znaleźliśmy się na rynku, gdzie upamiętniliśmy projekt wspólnym pamiątkowym zdjęciem. Wracając do domu, kontynuowaliśmy nasze działania: na balkony swoich domów wychodzili mieszkańcy Błądzonki, którzy życzliwie komentowali całe wydarzenie. Urząd miasta wynagrodził nas słodyczami za zorganizowanie happeningu, a w miejscowej prasie, w czasopiśmie „Ziemia Suska” ukazał się artykuł zatytułowany: „Nie pal śmieci- nie truj dzieci!” Nasz udział został więc zauważony i zaakcentowany.

Czy protest wobec spalania śmieci w przydomowych kotłowniach odniósł zamierzony skutek? Z pewnością tak! Sądzimy jednak, że jednorazowa akcja nie podniesie wystarczająco świadomości suszan na temat zagrożenia dla naszego zdrowia, jakie płynie z palenia w piecach śmieciami czy innymi przypadkowymi materiałami. Oby więcej podobnych akcji!

A więc: „Nie pal śmieci-nie truj dzieci!”

O czym donoszą: Magda i Zosia z kl. VI,  uczestniczki happeningu

Zapraszamy do galerii: Happening

(Fotorelację wykonali uczniowie aparatem zakupionym w ramach Laboratoriów Przyszłości)

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci