Witamy serdecznie na stronie szkoly podstawowej nr 2 w suchej-beskidzkiej

Aktualności

FSP2 – Narodowe Czytanie pod patronatem Pary Prezydenckiej

   pobrane

     W ubiegłych latach Filia Szkoły Podstawowej nr 2 brała udział w projekcie Narodowe Czytanie w zaprzyjaźnionej placówce.

W roku setnych urodzin naszej Ojczyzny przeprowadziliśmy tę akcję samodzielnie. Wysłaliśmy do Kancelarii Prezydenta formularz zgłoszeniowy i zostaliśmy oficjalnie zarejestrowani jako jedno z 3000 miejsc, które wzięły udział w tym wydarzeniu. Wpisaliśmy się w ten sposób w obchody Jubileuszu 100- lecia Odzyskania Niepodległości Polski.

     W dniu 7 września, odświętnie ubrani, z egzemplarzami „Przedwiośnia”, zapoznaliśmy społeczność naszej szkoły z życiem i twórczością Stefana Żeromskiego. Próbowaliśmy odpowiedzieć na pytania: dlaczego ta polityczna powieść nosi taki właśnie tytuł? Przeczytaliśmy pięć rozdziałów utworu; w ten sposób poznaliśmy głównego bohatera, Cezarego Barykę i prześledziliśmy, jak odkrywa on swoją tożsamość narodową, a także, jakie były drogi Polaków do wolności.

W odczytaniu sensu utworu pomogła nam, oglądana we fragmentach, adaptacja filmowa dzieła z 2001 roku w reżyserii Filipa Bajona.

Do stworzenia scenografii wykorzystaliśmy materiały promujące akcję, pobrane ze strony Kancelarii Prezydenta RP. Zobaczcie, jak wyglądała ta nietypowa lekcja języka ojczystego, a zarazem historii.

                                          Uczniowie klas: szóstej, siódmej i ósmej wraz z polonistką

Zapraszamy do galerii: Narodowe czytanie

strzałka do góry