FSP2 – DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

Iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają!

W piątek w naszej szkole promowaliśmy język polski.

21 lutego 2019 r. – jak co roku miały bowiem miejsce  obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego (Międzynarodowy Dzień Dziedzictwa Językowego) – coroczne święto obchodzone 21 lutego , które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku.

Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Według ONZ co najmniej 40% spośród języków używanych na świecie w roku 2016 zagrożonych było wyginięciem. Od 1950 r. zanikło 250 języków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

Promocja naszego ojczystego języka to następujące działania:

– Włączenie się w akcję : „Mądra szkoła czyta dzieciom”, polegająca na przedstawieniu uczniom klas 0-3 przez starszych kolegów i koleżanki najpiękniejszych baśni,

– Konkurs ortograficzny o miano ”Najlepszego Ortografa szkoły”, w którym wzięli udział wszyscy uczniowie szkoły.

– Szkolny Konkurs Recytatorski, którego wyniki przedstawiają się następująco:

Kategoria 0-3

1. Iza G.

2. Damian R.

3. Kamil S.

Wyróżnienie : Sara P.

Kategoria 4-8

1. Emilia N.

2. Gabrysia J.

3. Zosia P.

Wyróżnienie : Patrycja B.

Reprezentować nas na kolejnym gminnym etapie będą zatem : Iza Gawlas – kl.III , Gabrysia Jach, uczennica klasy IV oraz Emilia Nieckula – klasa VII.

– Uczniowie kl.VI przygotowali ulotki na temat Dnia Języka Ojczystego i historii jego ustanowienia , które rozkolportowali na przerwach.

-Zapoznanie się z materiałami z internetu na temat gwary śląskiej, kaszubskiej i górali podhalańskich oraz dotyczącymi przyczyn problemów w komunikacji osób posługujących się różnymi dialektami i językami.

Uczestnicy działań zostali nagrodzeni wysokimi ocenami za aktywność.

Zapraszamy do galerii:  Dni-j-polskiego