Witamy serdecznie na stronie szkoly podstawowej nr 2 w suchej-beskidzkiej

Aktualności

Filia SP2 – Droga do niepodległości…

Otwieramy dziś szeroko okno historii i udajemy się w odległą przeszłość – tymi słowami rozpoczęli swoje wystąpienie uczniowie klas IV-VI  7 listopada 2014 roku, w dniu obchodów Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole. Już wczesnym rankiem przypięli narodowe kokardy pedagogom i rodzicom, którzy przyprowadzili swoje pociechy do szkoły.

Klasa V zaprezentowała program słowno-muzyczny uzupełniony o materiały multimedialne: taniec z flagami i fragment filmu „Pan Tadeusz”. Uczniowie założyli w trakcie przedstawienia mundury z okresu I wojny światowej i międzywojnia. Prezentowali także repliki broni używanej wówczas przez polskich żołnierzy, które wypożyczone zostały z Klubu Jazdy Konnej w Toporzysku dzięki życzliwości właściciela, pana Dariusza Waligórskiego. Występujący śpiewali także pieśni patriotyczne i wojskowe: „Rotę”, „My, pierwsza brygada”, „Piechotę”, a Kacper wykonał na akordeonie „Wojenko, wojenko”. Piękną scenografię stanowiły nasze symbole narodowe: flaga, godło, biało-czerwone chorągiewki, którymi obdarowani zostali najmłodsi uczestnicy akademii oraz hasła związane z patriotyzmem dawnym i współczesnym, patriotyzmem czasu wojny i czasu pokoju: odwaga, poświęcenie, przywiązanie, itp.

Młodzi aktorzy podsumowali swoje wystąpienie w następujący sposób:

Nie wolno nam zapominać. Historia to nasze korzenie, tradycja…

Bez tego, co było kiedyś, nie bylibyśmy tacy, jacy jesteśmy.

Naród bez historii jest jak człowiek bez pamięci.

Na koniec uczennice i uczniowie z klasy VI uczcili rocznicę odzyskania niepodległości triumfalnie zaprezentowanym narodowym tańcem – polonezem. Po części oficjalnej, którą zamknęła pani wiece dyrektor szkoły Elżbieta Palarska, rozpoczęła się sesja zdjęciowa w dekoracjach i strojach z akademii.

Uczniowie klas IV-VI wraz z polonistką

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tej uroczystości: 11 XI Święto Niepodległości

strzałka do góry