100 lat niepodległości 1918 – 2018

images

W dniu 9 listopada w Szkole Podstawowej nr 2 rozpoczęła się uroczystość patriotyczna z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na sali gimnastycznej zgromadziła się cała społeczność szkolna. Na białych koszulkach odznaczała się kokarda narodowa.
Biało-czerwona rozetka – kokarda narodowa – to symbol patriotyzmu, który Polacy w ważnych dla kraju momentach nosili z dumą. Manifestując tym samym przynależność do narodu polskiego. Uczniowie klas 4 – 8 wykonali je na lekcjach plastyki i techniki dla wszystkich uczniów i pracowników naszej szkoły. Biało-czerwone kokardy to znak narodowej tożsamości, stąd zawsze nosimy je na sercu.

Pierwsza część uroczystości rozpoczęła się od wręczenie laureatom konkursów: plastycznego „Polska 1918 – 2018 oczami dziecka” i poezji i piosenki patriotycznej „Dla Niepodległej” dyplomów i nagród ufundowanych przez Radę Rodziców. Wręczenia nagród dokonała pani dyrektor Małgorzata Peć, inicjatorka konkursów Wioletta Habowska i członkowie jury z poszczególnych konkursów – p. Wojciech Plewka, p. Izabela Wojtanowska i p. Bernadeta Ryt.

Następnie laureaci konkursu poezji i piosenki patriotycznej zaprezentowali się przed zgromadzoną publicznością. Odbył się koncert słowno-muzyczny dla Niepodległej, który wprowadził słuchaczy w nastrój zadumy i refleksji. Zgromadzona społeczność szkolna nagrodziła laureatów gromkimi brawami.

Nasza szkoła włączyła się w akcję zorganizowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej, pt.  „REKORD DLA NIEPODLEGŁEJ”. O godzinie 11:11, w ramach świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wspólnie zaśpiewaliśmy 4-zwrotkowy Mazurek Dąbrowskiego. Za udział w biciu „Rekordu dla Niepodległej”, nasza szkoła otrzyma pamiątkowy dyplom z podziękowaniami od Minister Edukacji Narodowej.

W drugiej części uroczystości wystąpiła klasa 6, która przygotowała przedstawienie słowno-muzyczne pod hasłem „STO LAT NIEPODLEGŁEJ 1918 – 2018”. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły  zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość.

Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie  w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

W. Habowska